Girişimcilik hikayeleri ve kısa yoldan zengin olmak

1.385 defa okundu. kategorisinde, 17 Şub 2017 - 04:47 tarihinde yayımlandı.
Girişimcilik hikayeleri ve kısa yoldan zengin olmak

Merhabalar, sizin için faydalı olacağını düşündüğümüz bir video ve ilave olarak bir deneme yazısı paylaşmak istedik. Bu yazımıza konu olan temel önerme; “Girişimcilik hikâyeleri, girişimcilik duygusu ve kısa yoldan zengin olma düşüncesi” olacaktır.

Yukarıda ve aşağıda paylaştığımız video genç yaşlı demeden birçok insanın hayalini kurduğu zengin olma düşüncesinin temellerinin nasıl atılabileceğini açıkça ortaya koymaktadır. Genel olarak medyada aşina olduğumuz veya daha önce adını bile duymadığımız genç, orta yaşlı ve yaşı ilerlemiş kişiler girişimciliğin doğasını, para kazanmanın hangi yöntemlerle olabileceğini bizlere kısaca anlatmaya çalışıyor.

Burada konuşulması gereken asıl mesele; “Neden zengin olmak istiyoruz ve kısa yoldan zengin olmak mümkün mü?” olacaktır.

Şöyle bir gerçek var ki; Günümüz şartlarında ülkemiz nüfusunun büyük çoğunluğu giderlerine yetişmekte zorlanmakta ve daha ayın başından, sonunu nasıl getireceğini düşünerek yaşamaktadır. Asgari olarak hayatta kalabilmek için gerekli olan barınma, yeme-içme, giyinme gibi temel ihtiyaçları karşılamak mevcut hayat düzeninde zor bir hal almışken, devamlı olarak sosyal aktivitelere katılmak, tatile gitmek, lüks otomobillere sahip olmak, konforlu evlerde yaşamak ise sadece bir hayal olarak köşede veya kapının dışında durmaktadır.

Bu denli bir yaşam tarzına ulaşabilmenin ve yukarıdaki aktiviteleri veya daha fazlasını sürekli olarak gerçekleştirebilmenin yolu ise kısaca zenginlikten geçmektedir. İnsanları zenginlik duygusuna iten ve bu duyguyu tetikleyen görünürdeki etmenler kısaca bunlardır.

Şimdi gelelim asıl meselemiz olan girişimcilik duygusuna! Fakat burada önemli bir nokta var; Kafa yormadan, girişim ve girişim ruhu olmadan zengin olmak kocaman bir hayal gibi görünüyor!

Paylaşıma konu olan videoda da görüldüğü üzere insanlar büyük ölçüde “tutan formatı” yakaladıkları ve insanların en çok neye ihtiyaç duyduklarını gayet iyi bir şekilde tespit ettikleri için şuan bu konumdadırlar. Örneğin, Acun Ilıcalı yıllarca ülkemiz insanının sevdiği televizyon programlarını yaparak bugünkü konumuna gelmiştir. Ya da bir diğer genç girişimci üzerinden örnek verecek olursak, YOTH Holding kurucusu Emre Kaya, Tarkan’ın konserinde bir şarkı için gerekli olan zilleri konser alanındaki kişilere satarak yapacağı girişime sermaye oluşturmuştur.

Hepimizin kısa süre önce tanıdığı Nusret Gökçe (namı diğer NUSR-ET) bir konuşmasında “10 yıl önce Tommy Hilfiger’in t-shirtlerini alamazken şuan kendisiyle arkadaş olduk.” demiştir. Bu asla ama asla bir tesadüf değildir, çünkü Nusret Gökçe ile yapılan söyleşilerde sabah erkenden kalkıp işe koyulduğunu dile getirmiştir. Aynı zamanda kendine has bir reklam mantığıyla şuan oldukça güzel paralar kazanmaktadır. Sadece Nusret Gökçe değil Ali Ağaoğlu ve Vehbi Koç gibi girişimciler de konuşmalarında devamlı olarak erken kalkmanın ve ardı sıra işe koyulmanın önemini vurgulamaktadırlar. Videodaki ve video dışındaki örnekleri çoğaltmak elbette mümkündür.

Hâsılı, hem dünya çapında hem de ülkemiz özelinde mal mülk sahibi zengin diye nitelendirdiğimiz kişiler veya girişimcilerin geçmişi araştırıldığında hemen hemen hiç kimsenin kolay yoldan zenginliğe veya mal varlığına ulaşmadığı görülebilmektedir.

“ASIL MESELE; TUTAN FORMATI BULUP HAREKETE GEÇMEKTİR.”

Son olarak, videoyu ve girişimcilerin sözlerini referans alarak şunları söyleyebiliriz; Ter dökmeden veya kafa yormadan kolay yollardan zengin olmak mümkün değildir diyebiliriz.

Bir Sakıp SABANCI sözüyle bitirelim; ÇALIŞMAAAK, ÇALIŞMAAK, ÇALIŞMAAK!

Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Etiketler ve Anahtar Kelimeler
Haber Editörü: Yazarın Tüm Yazılarını Gör »
Merhaba. Bu makale, kariyer, bilgi, haber ve gönüllü bilgilendirme platformu 2017 yılının Şubat yılında kurulmuştur. Tamamen ücretsiz olmakla birlikte gündemi, güncel memur personel alım, akademi haberlerini, sınavlara ilişkin bilgilendirmeleri ve daha fazlasını bu haber sitesi aracılığıyla yayımlar.
10 Yorum Yapılmış.
 • seydi altındağlıCevapla

  tutan format derken ? tutmuşsa zaten o adama yapıyordur 🙂 rekabet içinde maddi kaynak gerekir, inovasyon şart arkadaş.

  Mar 28, 2017 08:47
 • Ballı SopranoCevapla

  Hedef kısa yoldan para kazanmak olmamalı. İşinizi iyi yaptığınızda, farklı ve girişimci fikirlere tutunup vazgeçmediğinizde, şayet fikriniz de iyiyse para gelir zaten.

  Nis 09, 2017 21:23
 • spinelessCevapla

  Rekabet için bence de maddi kaynak gerekiyor….

  Nis 10, 2017 00:26
  • TuralcanCevapla

   aynen

   Nis 14, 2017 03:16
 • SEO uzmanıCevapla

  Girişimcilik konusu son yıllarca arttırılmayı hedeflenmiş konulardan bazıları. İyi bir fikirin kazandıracağı herkesce bilinir. Ama fikire destek konuları biraz zor bulunuyor. İnşallah buda zamanla olacak.

  Nis 12, 2017 13:40
 • SEO uzmanıCevapla

  Girişimcilik konusu son yıllarca arttırılmayı hedeflenmiş konulardan bazıları. İyi bir fikirin kazandıracağı herkesce bilinir. Ama fikire destek konuları biraz zor bulunuyor. İnşallah buda zamanla olur

  Nis 12, 2017 13:41
 • BatmanCevapla

  kısa yoldan zengin olma diye bir şey yok. emek ve alın teri olmadı mı fayda gelmez

  Nis 12, 2017 22:48
 • oktay demirCevapla

  vallah herkes zengin olmak istiyor ama bi şekilde oluyor veyatta olmuyor

  Nis 15, 2017 20:38
 • Dilara PekerCevapla

  Çok faydali bir yazı olmuş teşekkürler..

  Nis 19, 2017 19:19
 • sokratesCevapla

  Çok pis gaza geldim 🙂

  Nis 21, 2017 19:21