İş arama sürecinde neler yapılmalıdır? Süreç nasıl kolaylaşır?

1.337 defa okundu. kategorisinde, 15 Şub 2017 - 03:30 tarihinde yayımlandı.
İş arama sürecinde neler yapılmalıdır? Süreç nasıl kolaylaşır?

Merhabalar. Sizin için faydalı olabileceğini düşündüğümüz bir video paylaşmak istedik. Paylaşıma konu olan iki temel soru; “İş arama sürecinde neler yapılmalıdır ve süreç nasıl kolaylaşır?”

Her birey daha iyi bir gelecek ve daha iyi yaşam koşullarına sahip olmak amacıyla birtakım işlerde çalışır ve görevler üstlenir. Fakat aslında çoğu birey iş bulmadan önce yapılması gerekenlerin neler olduğunu tam olarak bilmez ve bu evrede tabiri caiz ise istihdam yokuşunda tökezleyebilir. Nitekim kararlı adımlar atılmaksızın bulunan bir iş, kısa ya da uzun vadede hem kariyer noktasında hem de maddi açıdan kişiyi tatmin etmeyebilir. Bu durum da kişinin ilerleyen süreçlerde tükenmişlik oranını büyük ölçüde arttırabilir.

Kişinin hayatındaki en önemli iki evrenin ya da bir diğer tabir ile dönüm noktalarının iş ve eş seçimi olduğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. İş evresinin de en önemli ve birinci ayağı ise şüphesiz iş bulmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler ve sürecin hızlanması adına yapılması gerekenlerdir.

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz iş bulma sürecini hızlandırmak ve bu süreç içerisinde nelerin yapılması gerektiğini yılların birikimiyle bizlere açıkça anlatıyor! Azoz konuşmasında şu konu başlıklarına yer veriyor;

İş arama süreci başlı başına bir iştir!

Kişinin iş arama sürecinde beklentilerinin doğru belirlenmesi gerekir! Örneğin; bir üniversite öğrencisi mezun olduktan sonra değil, mezun olmadan 4-5 ay evvel iş aramalıdır. Çünkü iş arama süreci 3-6 ay sürebilmektedir.

Elbette pat diye iş bulan kişiler de olabilir. Fakat bu durum nadir görülmektedir!

Birey bu süreç içerisinde nelere dikkat etmelidir?

Aday aktif bir şekilde iş arıyorsa çevresine bunu bildirmeli veya yaymalıdır. Bununla birlikte özel istihdam sağlayıcılar tarafından (kariyer.net, yenibiris.com gibi) cv veya daha anlaşılır bir ifadeyle kariyerinin ve özelliklerinin yer aldığı bir özgeçmiş hazırlamalıdır. Ayrıca bu sitelerdeki ve devlet kanalıyla oluşturulmuş resmi ilanların yer aldığı ilanları devamlı olarak kontrol etmelidir. Bu tarz siteler iş bulma sürecini oldukça hızlandırır.

Özgeçmişler dolu olmalı ve eleman arayan kişilerin isteklerine karşılık vermelidir!

Videodan bağımsız olarak şunu söylemek isteriz. Sizinle aynı mesleği paylaşan ve üniversite sıralarında aynı dersleri gören binlerce kişi bulunuyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; bu kişilerden farkınız nedir ve işveren neden onları değil de sizi tercih etmeli sorusudur.

Bu açıdan alacağınız sertifikalar, seminerler veya eğitimler yukarıdaki önemli noktanın tamamlayıcısı ve/veya destekçisi konumundadır.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz’un konuşmasına gitmek için tıklayınız!

Etiketler ve Anahtar Kelimeler
Haber Editörü: Yazarın Tüm Yazılarını Gör »
Merhaba. Bu makale, kariyer, bilgi, haber ve gönüllü bilgilendirme platformu 2017 yılının Şubat yılında kurulmuştur. Tamamen ücretsiz olmakla birlikte gündemi, güncel memur personel alım, akademi haberlerini, sınavlara ilişkin bilgilendirmeleri ve daha fazlasını bu haber sitesi aracılığıyla yayımlar.