İş ararken kendinize hangi soruları sormalısınız?

72 defa okundu. kategorisinde, 21 Mar 2017 - 11:51 tarihinde yayımlandı.
İş ararken kendinize hangi soruları sormalısınız?

İş ararken kendinize hangi soruları sormalısınız? başlıklı kariyer yazımıza hoş geldiniz.

Sizin için önemli olduğunu düşündüğümüz bir konuyu paylaşmak istedik. Sürekli olarak haberlerimizi ve Devlet Personel Başkanlığı resmi web sitesindeki veya Kariyer.net, Eleman.net, Yenibiris.com vb. gibi sitelerdeki ilanları takip eden kişiler bu içeriğimize mutlaka göz atmalıdır.

Özellikle üniversite mezuniyeti sonrası çıkmaza düşen bireyler Profesyonel Yaşam Koçu Hakan Arabacıoğlu’nun tavsiyelerini değerlendirmelidir.

Profesyonel Yaşam Koçu Hakan Arabacıoğlu iş ararken kendinize hangi soruları sormanız gerektiğini uygun bir dille ve kısaca bizlere anlatıyor. Konuşmasında aşağıdaki konu başlıklarına yer veriyor.

Üniversite mezuniyeti sonrası bireylerin kendine en çok sorduğu soru elbette “Acaba iş bulabilir miyim?” oluyor. Esasında bu sorunun cevabı sadece iki seçenekten oluşuyor; “Evet bulabilirim ya da Hayır bulamam.”

Fakat bunun yerine kişi kendine daha açık uçlu sorular sormalıdır. Mesela “Ben nasıl bir iş bulabilirim?” veya “Ben ne yaparsam iş bulabilirim?” gibi sorularla mevcut sorunun odak noktasını bulmak gerekiyor.

Ya da bu soruları daha fazla güçlendirebiliriz. “Ben nasıl bir yaşam ve iş istiyorum?”

Bu sorular sorulduğunda, iş bulma aşamasında daha emin adımlar atacak veya iş görüşmesindeki duruşumuz dahi değişecektir.

Detayları aşağıdaki video bulabilirsiniz/izleyebilirsiniz.

Etiketler ve Anahtar Kelimeler
Haber Editörü: Yazarın Tüm Yazılarını Gör »
Merhaba. Bu makale, kariyer, bilgi, haber ve gönüllü bilgilendirme platformu 2017 yılının Şubat yılında kurulmuştur. Tamamen ücretsiz olmakla birlikte gündemi, güncel memur personel alım, akademi haberlerini, sınavlara ilişkin bilgilendirmeleri ve daha fazlasını bu haber sitesi aracılığıyla yayımlar.