İş görüşmesi sırasında adaylar nasıl davranmalı?

1.357 defa okundu. kategorisinde, 15 Şub 2017 - 19:02 tarihinde yayımlandı.
İş görüşmesi sırasında adaylar nasıl davranmalı?

Merhabalar. Sizin için faydalı olabileceğini düşündüğümüz bir video paylaşmak istedik. Paylaşıma konu olan temel soru; “İş görüşmesi sırasında adaylar nasıl davranmalı?”

Yönetici Koçu Ufuk KOÇ, iş görüşmesi sırasında adayların nasıl davranması gerektiğini kısa ve öz bir şekilde sadece 2 dakikada bizlere açıklıyor.

Hemen hemen her insanın başından en az bir defa geçmiş ya da ilerleyen süreçlerde mutlaka ama mutlaka geçecek olan iş görüşmesi süreci, oldukça karmaşık bir süreç olmakla birlikte adayların, tabiri caiz ise hem sözel hem de bedensel ifadelerine dikkat etmesini gerektiren en önemli noktaları içerir. Aday ince noktaları mutlaka bilmelidir. Aksi takdirde görüşme esnasında birtakım zorluklar yaşayabilir.

İş görüşmesinde aday mümkün olduğunca doğal davranmaya çalışmalı!

Aday, aşırı öz güvenli görünmekten ya da kendini beğendirme çabasından kesinlikle kaçınmalıdır. Çünkü aşırı özgüven ve kendini beğenme karşı tarafta ya da diğer bir ifadeyle işverenin gözünde iyi bir izlenim bırakmayacaktır.

Bununla birlikte, görüşmecilerin çoğu zaten davranış psikolojisi eğitimi de almış olduğundan vücut dilini de okuyabilen profesyonellerdir. Kişinin kendini olduğundan farklı gösterme çabası hem görüşmeciyi rahatsız eder hem de iş görüşmesinin sonuna hızlıca gelinmesine sebep olur.

İş görüşmesinde tüm hareketleriniz detaylı olarak işveren ya da ilgili kişiler tarafından incelenir. Doğal davranılmadığı sürece kendinizi ele verebilirsiniz. Çünkü görüşme sadece sözel değil bedensel ifadelerin de yer aldığı karmaşık bir süreçtir. Sözel olarak ele vermeseniz de bedensel olarak “Aslında ben bu değilim, yalan söylüyorum.” diyebilirsiniz.

O kurumdaki insanlara ben bu işi yapabilirim/bu işe talibim, diğerlerinden iyiyim diyorsunuz!

Mutlaka gideceğiniz kurumun işleyişine yönelik bir cv (özgeçmiş) hazırlayın. Bu özgeçmiş dolu olsun ki, ayaklarınız yere sağlam bassın!

Bu süreç kurum ile birey arasında bir anlaşmadır. Siz bir kuruma başvuruyorsanız işin rengini değiştirerek kendinizi olduğunuzdan farklı göstermek elbette size yöneltilecek soruların sıklaşmasına ve zorlaşmasına neden olabilecektir. Bilmediğiniz bir şeyi açıkça söylemelisiniz. Çünkü bu, acıkça ben dürüstüm şeklinde bir izlenim bırakacaktır.

Rahatlık, dürüstlük ile ilgili bir rahatlık olmalıdır. Aşırı özgüven ve kendini beğenme ile değil!

Giyiminize ve temizliğe dikkat edin.

Adayın iş görüşmesinde dikkat etmesi gereken en önemli durumlardan bir tanesi de giyim ve temizliktir. Çok abartıya kaçmaksızın mevcut işe yönelik en uygun kıyafet tercih edilebilir. Abartılı ya da tam aksine özensiz bir giyim tarzı gereksiz olabilmekte ve aday için eksi bir puan olabilmektedir. Elbette burada aday, ne giyeceğine dair kararı kendisi kolaylıkla verebilir veya çevresinden yardım alabilir.

Ben sizden başka diğer kişi/işveren ya da kurumlarla da görüşüyorum demek her zaman iyi değildir! 

Elbette farklı kurumlarla da görüşeceksiniz, fakat bunu karşı taraftaki kişilere söylemeye gerek yoktur.

Beden dili için küçük bir ipucu!

Ellerinizi ve kollarınızı bağlamayın, serbest bırakın. Ayaklarınızı ise oturduğunuz koltuğun altına kesinlikle sokmayın. Dediğimiz gibi beden dili oldukça önemlidir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz aşağıdan bu yazıyı paylaşabilirsiniz. 

Videoya gitmek için tıklayınız.

Etiketler ve Anahtar Kelimeler
Haber Editörü: Yazarın Tüm Yazılarını Gör »
Merhaba. Bu makale, kariyer, bilgi, haber ve gönüllü bilgilendirme platformu 2017 yılının Şubat yılında kurulmuştur. Tamamen ücretsiz olmakla birlikte gündemi, güncel memur personel alım, akademi haberlerini, sınavlara ilişkin bilgilendirmeleri ve daha fazlasını bu haber sitesi aracılığıyla yayımlar.
9 Yorum Yapılmış.
 • seydi altındağlıCevapla

  yaptığınız işi mümkünse o anda gösterme imkanınız varsa gösterin, sakin olun. paylaşım için teşekkürler

  Nis 09, 2017 09:48
 • Ballı SopranoCevapla

  Beden dili kişilerin tahmin ettiğinden çok daha önemli. Örneğin kolları bağlamak karşı tarafta negatif bir algı oluştururken, ayaklarını yere sağlam basmak, koltuğun altına kaçırmamak da özgüvenli bir duruş sergilemek anlamına geliyor.

  Nis 09, 2017 21:17
 • TuralcanCevapla

  paylaşım için teşekkürler

  Nis 14, 2017 03:17
 • batman gundemCevapla

  rahat olmalı. Normal zamanlarda nasılsa kendini kasmadan o şekilde davranmalı kişi.

  Nis 14, 2017 14:24
 • oktay demirCevapla

  vallah ben iş girişimcisiyim ama tabiki efendi işini kendi işin gibi göreceksinki ozaman seni patronunda sever işinide seveceksin

  Nis 15, 2017 20:40
 • Pınar GülerCevapla

  Bana kalırsa insan kendine emin olmalı. Kendine güvenmeli. Tabi bu durum ukalalık derecesine varmadan yapılmalı kanaatindeyim ben.

  Nis 18, 2017 10:38
 • rixezCevapla

  işsizlik oranlarının %15 olduğu bir ülkede iş görüşmesi hakkında ki bu yazı çok önemli, teşekkürler.

  Nis 19, 2017 13:55
 • sokratesCevapla

  Çok Çok faydalı bir makale olmuş teşekkürker

  Nis 21, 2017 23:27
 • Dilara PekerCevapla

  Çok güzel bir yazı olmuş…

  Nis 22, 2017 22:09