KPSS tek başına memur alımında yeterli mi?

2.136 defa okundu. kategorisinde, 01 Şub 2017 - 21:08 tarihinde yayımlandı.
KPSS tek başına memur alımında yeterli mi?

KPSS Genel Yetenek – Genel Kültür Sınavı Memur Alımında veya Seçmede Yeterli mi?

Herkese merhabalar, bu yazımızda sıkça karşılaşılan ve oldukça önemli bir konuya değinmek istiyoruz. Kamoyunda uzun zamandır KPSS kalkacak mı şeklinde birtakım söylentiler dolanıyordu. Biz de bu konuya özel bir yazı yazmak istedik.

Başlıkta da belirttiğimiz gibi KPSS – Genel Yetenek, Genel Kültür sınavı memur alımında/seçmede yeterli mi?

Günümüz Türkiye’sinde lise ve üniversite mezunu pek çok kişi özel sektörde çalışmak yerine kamuda memur olma (tabiri caiz ise -büyüklerimizin deyimiyle- sırtını devlete yaslama) hayalini kurmaktadır. Çalışma saatlerinden, aylık getirisine, büyük bir kabahat olmaksızın işten çıkarılmama garantisine, daha az rekabet ortamı olmasından, devlete hizmet etme duygusuna kadar pek çok etken, kişilerin devlet memuru olma isteğini her geçen gün artırmaktadır. Ancak, bilindiği gibi memur olmaya giden yol ÖSYM tarafından belli aralıklarla yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavından geçmektedir. Peki, öğretmenlik ve birtakım meslek grupları hariç, diğer mesleklere mensup bireylerin sadece iki yılda bir yapılan Genel Kültür ve Genel Yetenek sorularını doğru cevaplayarak devletin kurumlarına atanması devlete ve vatandaşlarımıza ne kadar verim getiriyor?

Sınava girse de girmese de birçok kişinin aklına takılan bir konudur şüphesiz!

Kamu Personeli Seçme Sınavının memur seçiminde tek başına yeterli olup olmadığı bazı kesimler tarafından uzun zamandır tartışma konusu olmuş ve olmaya devam etmektedir. Sadece Matematik, Türkçe, Tarih, Coğrafya gibi genel yetenek ve kültür konularına yönelik çalışan ve gerekli puanı alan kişilerin atandıkları görevde mesleklerini ne düzeyde iyi icra edecekleri ve ne derece verim alınacağı ise bu tartışmaların çıkış kaynağını oluşturuyor.

Öğrenim gördükleri bölümde çok yetenekli olan ve mesleğine hâkim kişilerin, genel yetenek ve genel kültür sınavında istenilen puanları alamamaları durumda atanamamaları gibi bir durum aslında üzerinde kafa yorulması gereken bir konudur. Tam aksine mesleğinde başarısız kişilerin sınavı kazandıktan sonra (mesleki yeterliliklerini tam olarak ölçen ciddi sözlü mülakatlar yapılmadan) atanmaları söz konusu problemin bir diğer ayağı. Yapılan tartışmalar ve üzerinde durulan konular, yakın zamanda KPSS’ de mesleki yeterlilik anlamında “Genel Kültür ve Genel Yetenek ağırlıklı” sınav sisteminden çıkıp “ciddi mesleki mülakatlar” olmasına doğru gidileceğini gösterebilir. Ya da her ikisinin de uygulanması mümkün olabilir.

Aynı mesleğe sahip kişiler arasından memuriyet hayatında daha fazla verim alınacak kişinin seçimi için “mesleki yeterlilik mülakatlarının” olması gerektiği savunulmaktadır. Sadece genel kültür ve genel yetenekte daha başarılı olmanın, mesleki anlamda da daha başarılı olunacağı anlamına gelmeyeceği tartışılmaktadır ki, internet ortamında KPSS’ ye giren pek çok aday, kendilerine şans verilmesi durumunda mesleklerinde daha verimli olacaklarını ispatlayacaklarını devamlı olarak dile getirmektedir.

Araştırmacı, mesleğini seven, mesleğine yenilikler katabilecek vizyonu geniş kimseleri, yalnızca genel kültür ve genel yetenek soruları ile tespit etmenin imkansız olduğu ise savunulan görüşler arasındadır.

Savunulan görüşün doğruluğu ise ancak ve ancak mesleki yeterliliği ciddi derecede ölçen “yazılı” ve “sözlü” mülakatların yapılarak atamaların yapılmasına ve bunun akabinde bu bireyler ve çalışma sahalarında yapılacak araştırmalar ve istatistikler aracılığıyla (deneme süreci sonrası) ortaya konulabilecektir.

Birçok kişinin aklına takılan bir durumu dile getirmek istedik.

Sizin düşüncenizi de öğrenmek isteriz. Yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Dilerseniz bu yazıyı AKTİF LİNK olacak şekilde kaynak göstererek sitenizde ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Etiketler ve Anahtar Kelimeler
Haber Editörü: Yazarın Tüm Yazılarını Gör »
Merhaba. Bu makale, kariyer, bilgi, haber ve gönüllü bilgilendirme platformu 2017 yılının Şubat yılında kurulmuştur. Tamamen ücretsiz olmakla birlikte gündemi, güncel memur personel alım, akademi haberlerini, sınavlara ilişkin bilgilendirmeleri ve daha fazlasını bu haber sitesi aracılığıyla yayımlar.
20 Yorum Yapılmış.
 • seydi altındağlıCevapla

  vasıfsız eleman dolu her yer, Kpss 60 ile belediyeye girenler insanlığı unutmuş, kpss tek başına yeterli değil, muvakkat ise hava civa

  Nis 09, 2017 09:45
 • Ballı SopranoCevapla

  Sözlü mülakat olan yerlerde her zaman rüşvet ve kayırma ihtimali doğuyor ne yazık ki. Bunu da gözden kaçırmamak lazım…

  Nis 09, 2017 21:19
 • tansu usluCevapla

  Güzel bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık

  Nis 10, 2017 00:23
 • ZiyaretçiCevapla

  Tekbaşına yeterli olacağını hiç sanmıyorum

  Nis 11, 2017 00:07
 • Korku eviCevapla

  Kpss konusuna değinmeniz iyi olmuş, gerçekten yararlı makale elinize sağlık

  Nis 12, 2017 13:34
 • batmanCevapla

  kpss yeterli mülakat demek torpil demek zaten kpsye gelene kadar vatandaş onca engel aşmış mülakat işi karıştırır

  Nis 12, 2017 22:46
 • Bilen CevaplasınCevapla

  81 puan aldım ve halen oturuyoruz istedikleri puan 90 95 keşke bunu kişinin yeteneklerine göre alım olsa ama yok işte illa ki çalışacaksın sonra mülakatta torpil oldu oldu olmadı yılların ömrün boşa gidiyor

  Nis 13, 2017 10:52
 • murroCevapla

  kpss tek başına yeterli bir sınav değildir. bu sınavın yanında branş alanına göre sözlü ve yazılı ayrıca işe alımlarda sınavlar gerekir.

  Nis 13, 2017 15:36
 • Aloe vera faydalarıCevapla

  Bende yeterli olduğunu düşünüyorum daha başka birşey çıkartmasınlar başımıza 🙂

  Nis 13, 2017 21:22
 • kalbimomerCevapla

  bence yeterli değildir.

  Nis 13, 2017 21:46
 • TuralcanCevapla

  tesekkurler

  Nis 14, 2017 03:11
 • evren22Cevapla

  Ballı Soprano katılıyorum, Sözlü mülakat olan yerlerde her zaman rüşvet ve kayırma ihtimali doğuyor bunun onune gecılmesı gereklı

  Nis 14, 2017 10:20
 • Bora ÖzbekCevapla

  Kpss zor bir sınav girecek olan tüm öğrencilere başarılar dilerim.Güzel ve bilgilendirici bir makale olmuş emeğinize sağlık.

  Nis 14, 2017 19:18
 • oktay demirCevapla

  hayırlısı olsun vallah güzel anlatım yapmışınız teşekkürler

  Nis 15, 2017 13:01
 • karganın yorumuCevapla

  Tek başına yeterli değil fakat mülakat yapılacaksa da adil ve tarafsız şekilde yapılmalı. Yoksa adam kayırmadan öteye geçmez.

  Nis 18, 2017 02:33
 • semihsadiCevapla

  kpss sınavı ile beraber yeterlilik iş becerisi kişiin o işe uyumu ginbi faktöerler önem arz ediyor.

  Nis 19, 2017 12:48
 • Dilara PekerCevapla

  Kesinlilkle tek başına yeterli olduğunu düşünmüyorum.

  Nis 19, 2017 19:17
 • sokratesCevapla

  şahane bir içerik olmuş diğer içeriklerdede aynı performansı beklıyoruz. Ayrıca sitenizi beğenerek takip ediyorum 🙂

  Nis 21, 2017 19:27
 • SlaytHDCevapla

  Yararlı Paylaşım , Çok Teşekkür Ederim

  Nis 22, 2017 20:05