İşsizlik Sorunu: Kapitalist Bir Dünyada Var Olmak

1.371 defa okundu. kategorisinde, 16 Şub 2017 - 03:20 tarihinde yayımlandı.
İşsizlik Sorunu: Kapitalist Bir Dünyada Var Olmak

İŞSİZLİK SORUNU: KAPİTALİST BİR DÜNYADA VAR OLMA MÜCADELESİ

Merhabalar, sizin için faydalı olacağını düşündüğümüz bir video ve ek olarak bir deneme yazısı paylaşmak istedik. Bu yazımıza konu olan en temel önerme; “Kapitalist bir dünyada var olma mücadelesi; işsizlik sorunsalı” olacaktır.

Paylaştığımız video esasında kapitalist bir dünya sistemini en iyi şekilde özetliyor. Bir diğer bakış açısıyla da günümüzde, parayı veren düdüğü çalıyor, geride kalanlar ise düdüğü çalanları izlemek zorunda kalıyor. Öteden beri büyüklerimiz der ya; Zenginin malı züğürdün çenesini yorar hesabı.

Dünyada ve ülkemizde sermaye-iş-istihdam-işsizlik döngüsünde neler oluyor?

Kapitalist bir dünya sistemi, ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünya ülkelerinde milyonlarca insanı işsizlik, yoksulluk, doyumsuzluk veya tam aksine rahatlıktan doğan tükenmişlik ve sonu olmayan bir ümitsizliğe sürüklemeye devam ediyor. Ülkelere göre farklılık gösterebilen bu ve buna benzer değişkenleri çoğaltmak elbette mümkün. Bizim ilgi alanımız ise daha çok kapitalist bir sistemin getirisi olan işsizlik sorunu üzerine olacaktır.

Kapitalist düzenin, işsizlik oranında ne denli etkili olduğunu yapılan araştırmalar açık bir şekilde ortaya koymaktadır ve gün geçtikçe de ortaya koymaya devam edecektir.  İşsizlik sorununu tetikleyen bu karmaşık ve dolambaçlı düzen özellikle genç nüfusa istihdam sağlamakta fazlasıyla zorlanıyor gibi görünüyor. İş bulanlar ise düşük ücretler ve ağır çalışma şartları ile çalışmak zorunda kalabiliyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü (Kısaca ILO), 2007 yılından bu yana işsizliğin tüm dünya üzerinde rekor seviyelere ulaştığını yaptığı geniş çağlı araştırmalar ile ortaya koymuştur. Bahse konu olan işsizler ordusunda ise özellikle genç nüfusun fazla olması ise kapitalizmin doğurduğu kötü sonuçlarından biri olarak net bir şekilde gösterilebilir.

Peki, günümüzde (özellikle ülkemiz özelinde) genç nüfusun işsizliği neden kaynaklanıyor? Her şey kapitalizmin suçu mu?

Yukarıdaki soruya yüzlerce hatta ve hatta binlerce yanıt verilebilir. Fakat biraz işin derinine inmek gerekiyor.

Kapitalizm, özünde sermayedir ve sermaye söz konusu olduğunda ise bu kapitale sahip kimseler mevcut sistemde bir adım önde demektir. Çünkü iş kurmak için günümüz şartlarında eskiye nazaran daha fazla kapitale yani sermayeye ihtiyaç vardır. Bu nedenle günümüzde kabul edilebilir/geçerli mesleği olmayan bir kişinin, sıfırdan başlayarak kısa sürede hem hayatını mevcut standartların üstünde yaşaması ve bunun yanında sermayeye sahip olması olanaksızdır.

Sermaye sahiplerinin hem işgücü hem maliyetin az olmasından ötürü istihdamı farklı noktalara taşıması/kaydırması sorunun bir diğer ayağıdır.

Özellikle kriz dönemlerinde sermaye sahipleri ( işverenler) yeni istihdam alanlarını dünyanın geri kalmış ülkelerinde ve iş gücünün ucuz olduğu bölgelerde oluşturmayı tercih ediyor. Ucuz iş gücü ile daha fazla kâr elde etmeyi planlayan sermaye sahipleri belli ülkelerde işsizlik oranının artmasına ve büyük bir ordunun oluşmasına neden oluyor.

Biraz da kendi ülkemize dönelim!

Özellikle ülkemizde yakın zamanda yapılan istatistiksel çalışmalara göre; tarım dışı işsizlik oranı 1,9 puanlık artış ile yüzde 14,3 olarak gerçekleşti. Genç nüfusta (15-24 yaş arasında) işsizlik oranı 3,5 puanlık artış göstererek yüzde 22,6 olurken, 15-64 yaş grubunda bu oran 1,6 puanlık artış ile yüzde 12,3 olarak belirlendi. Sayısal olarak net bir rakamla ifade edecek olursak, ülkemiz genelinde işsiz sayısı, 590 bin kişi artarak 3 milyon 715 bin kişiye ulaştı. (16 Şubat 2017 Perşembe)

Sorunun bir diğer ayağı ise bir kısım gençlerimiz.

Uzun zaman süren gözlemlerim sonrasında hepsini birden içine katmamakla birlikte genç kesimin üstünde biraz rahatlık, elim motor yağına değmesin, ben üniversite mezunuyum her işi yapamam ve az çalışayım fazla para kazanayım duyguları hakim! Evet, gençlerimizin haklılık payı elbette var. Ülkemizde yaşanan işsizlik, kapitalizm ve istihdam üçgenindeki önemli noktalardan biri de esasında budur.

Şu bir gerçek ki; kapitalizm var olduğu sürece, ülkemiz ve dünya çapında iş bulamayan kimseler, ister ilkokul, ister lise ister üniversite mezunu olsun, bir süre sonra istedikleri işlerde değil, bulabildikleri işlerde, ağır şartlarda, az ücretlerle çalışmaya ve ne yazık ki sermaye sahipleri tarafından yapılan dayatmalara boyun eğmek zorunda kalacaktır.

İşte tam da burada sosyal adalet mekanizmasının devletler veya sivil toplum kuruluşları aracılığıyla aktif olarak çalıştırılması gerekmektedir. Bu konu da daha geniş bir biçimde daha sonraki yazılarda ele alınabilir.

Hasılı, kapitalizm var oldukça insanca yaşama ve çalışma hakları da var olmayacak, düzen bu haliyle sürüp gidecektir!

Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Dilerseniz bu yazıyı AKTİF LİNK olacak şekilde kaynak göstererek sitenizde ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Etiketler ve Anahtar Kelimeler
Haber Editörü: Yazarın Tüm Yazılarını Gör »
12 Yorum Yapılmış.
 • Ballı SopranoCevapla

  Dediğiniz gibi bu düzen böyle oldukça pek çok şey aynı kalacak. Her bir kişi sanki bu düzenin çarkının dişlileri gibi maalesef.

  Nis 09, 2017 21:24
 • seydi altındağlıCevapla

  birazda biz iş beğenmiyor olabilir miyiz ? masa başı olsun, maaşı iyi olsun, hemen yükseleyim.. biraz bizde de sorun var.

  Nis 10, 2017 09:33
 • wifi şifre kırmaCevapla

  Kapitalizm en çok ülkemizde çiftçiler üzerinde belli oluyor. 3kuruşa aldıkları buğdayı 10 kuruşa un olarak geri satıyorlar. 1 liraya aldıkları domatesi daha lüx semtlerde organik olarak 4 liraya satıyorlar. Tabiki bunlar çarkın orta seviye insanları daha üstteki seri üretimciler çok daha fazla.

  Nis 12, 2017 18:20
 • BatmanCevapla

  işsizliğin tek sebebi kadınların çalışması. kadınlar ev işlerine yönelse işsizlik biter

  Nis 12, 2017 22:50
 • spinelessCevapla

  İşsizlik bilhassa gençler için çok zor bir durum.

  Nis 13, 2017 12:11
 • TuralcanCevapla

  issizlikten konusmayin 🙂

  Nis 14, 2017 03:16
 • tolgaCevapla

  İş beğenmiyoruz işsizlik var diyoruz.

  Nis 14, 2017 21:41
 • oktay demirCevapla

  vallah bir düzen yok olsa zaten insanlarımızda ne aç kalacak nede açıkta kalacak yani sistemi değiştirmeleri lazımki millet işsizlik çekmesin

  Nis 15, 2017 20:39
 • Dilara PekerCevapla

  Çok faydalı bir yazı olmuş…

  Nis 19, 2017 22:52
 • sedaCevapla

  çok haklısınız lakin iş beğenmeme ve küçümseme olayı çok var bizim ülkede yoksa iyi bir iş alanı mevcut

  Nis 20, 2017 04:13
 • ÜnalCevapla

  Yıllardır bu düzen var. Maalesef alt sınıf olarak toplu kalmadığımız sürece buna son veremeyiz. Bizim sırtımızdan kazanıyorlar ama biz birlik olamıyoruz.

  Nis 21, 2017 16:13
 • sokratesCevapla

  güzel bir makale teşekkürler.

  Nis 21, 2017 19:11